חיפושדלג על חיפוש

פרמה גורי בע"מ - עמוד הבית

פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

ערמונית הסוסים/ ערמוניתיים White Chestnut

פרחי באךAesculus hippocastanum / Hippocastanaceae

תמצית מס 35 בערכה של באך היא תמצית ה-White Chestnut, התמצית למצבים של מחשבות מדאיגות טורדניות ואי-שקט מנטאלי.
לצמח ממנו מכינים את התמצית שני שמות באנגלית – White Chestnut כפי שהוא מופיע בערכה של באך, ו-Horse Chestnut שהוא השם העממי היותר נפוץ של הצמח. בהכרות עם הצמח ניתן להבין את המקור לשני השמות.
תאור הצמח: צמח ערמונית הסוסים הוא עץ גבוה, המגיע עד לגובה של כ-30 מ', בעל קליפה קשקשית בגוון חום-אפרפר, נפוץ למדי באנגליה ובאירופה כולה. כמרבית צמחי אנגליה ואירופה, עומד העץ בשלכת בחורף, כשקצות ענפיו הערומים נוטים כלפי מעלה. על-גבי הענפים במקומות בהם נשרו עלי השנה שעברה, צלקות בצורת פרסת סוס. מכאן שמו העממי הנפוץ של העץ וגם שמו העברי.
באביב מלבלב העץ, ניצני העלים וניצני הפריחה נפתחים. לערמונית עלים גדולים, מסודרים האחד למול השני על הענף. העלים הם עלים מאוצבעים בעלי פטוטרות ארוכות. הפטוטרת היא העוקץ הנושא את העלים. בעלה המאוצבע יוצאים כל עלעלי העלה מנקודה אחת בקצה הפטוטרת. בערמונית הסוסים כ- 5-7 עלעלים ארוכים – 7.5-20 ס"מ אורכם, והם בעלי שפה משוננת.
הפריחה: בקצות הענפים נפרשות באביב התפרחות הלבנות היפות של הצמח. צבען הלבן של התפרחות נותן לצמח את השם – White Chestnut. הפרחים מסודרים בתפרחות גבוהות – כ-30 ס"מ גובה, בסידור דמוי פירמידה – עוקצי הפרחים התחתונים בתפרחת הם ארוכים, והולכים ומתקצרים ככל שהפרח ממוקם גבוה יותר על עמוד הפריחה, מה שיוצר צורת משולש. לפרחים עלי גביע, ו-4-5 עלי כותרת בלתי סימטריים בגוון לבן עם נגיעות של אדום. בדרך כלל הפרחים התחתונים בתפרחת הם נקביים בלבד – נושאים שחלה עם עמוד עלי וצלקת, ואילו הפרחים העליונים הם זכריים בלבד – נושאים אבקנים בלבד, כ-5-9 במספר.
בראשית הקיץ מבשילים פירותיו של העץ – פירות כדוריים בעלי קליפה קוצנית מעט. בתוך הפרי 1-2 זרעים בעלי קליפה חומה מבריקה.
הכנת התמצית: אוספים פרחים מכל חלקי התפרחת מעצים שונים, וממצים בשמש.
התאמת הצמח למטרת התמצית:  לתמצית ערמונית הסוסים השפעה מאזנת והיא נותנת כוח מהיות הצמח עץ. מבנה התפרחת מצביע על אדם הנוטה להקשות על עצמו, ולהזניח את עצמו פיזית ונפשית. מסר הריפוי של תמצית זו נובע מהיותה נישאת כלפי מעלה, וכך מאפשרת לאותו אדם להתעלות למדרגות רוחניות גבוהות יותר. הצורה הבלתי סימטרית של הפרחים מאפשרת סילוק חסימות רגשיות, ועקב כך התחברות לתבונתו הפנימית ולאינטואיציה האישית שלו. הצבע הלבן של עלי הכותרת מאפשר את העלייה הרוחנית הזו.

כמה מילים על מיני ה-:Chestnut בערכה של באך מופיעות 4 תמציות עם השם Chestnut, ואלו הן: התמצית הנדונה כאן – ה-White Chestnut, המופקת מפרחי ערמונית הסוסים. צמח זה הוא מקור לתמצית נוספת – Chestnut Bud (תמצית מס. 7) אותה מפיקים מניצני הפריחה של ערמונית הסוסים טרם פתיחתם. תמצית ה-Red Chestnut (תמצית מס. 25) מפיקים מפרחי הערמונית הסמוקה, עץ שהוא תוצר הכלאה בין ערמונית הסוסים למין אחר של ערמונית. צמח זה דומה מאד לערמונית הסוסים, אלא שהוא קטן ממנו, צורת התפרחת שלו דומה אלא שצבע הפרחים אדום, ולכן הוא נקרא Red Chestnut.
בימים אלה ניתן לראות את ערמונית הסוסים והערמונית הסמוקה ביפי פריחתן בגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם שבירושלים. הנכם מוזמנים להצטרף לסיור להכרת צמחים אלה ועוד אחרים הפורחים עתה, וללמוד על התאמתם למטרתם.
המין הרביעי של ה- Chestnut הוא ה-Sweet Chestnut (תמצית מס. 30) אותה מפיקים מפרחי הערמון תרבותי שהוא צמח שונה לגמרי ממיני הערמונית, והוא המקור לערמונים אותם אנו אוהבים לאכול קלויים בימות החורף. הדמיון בין פירות הערמון התרבותי לפירות הערמונית הוא שנתן לצמחים אלה שמות דומים.
כאן המקום לציין שערמונית הסוסים משמשת גם כצמח מרפא. מיצוי מהזרעים וקליפת הגזע משפר ומעודד את זרימת הדם בוורידים, ולכן הוא יעיל לטיפול בבעיות הנובעות מקשיי זרימת דם בוורידים כמו דליות ברגליים או טחורים.

אלומה גלזר-דותן
תזונה טבעית, צמחי מרפא ופרחי באך
08-8681757,   052-3495404

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד