חיפושדלג על חיפוש

פרמה גורי בע"מ - עמוד הבית

פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

תמצית OLIVE

מאת: אלומה גלזר

תמצית ה- OLIVE היא אחת התמציות הייחודיות בערכה של באך. את התמצית מכינים מפרחי עץ הזית האירופי, Olea europaea בשמו הלטיני, ממשפחת הזיתיים. לנו כישראלים, הזית מוכר וקרוב מאד, אם בכרמי הזיתים הפזורים ברחבי הארץ, או בעצי הזית המשמשים לנוי ברחובות ובגנים, ואם משולחן האוכל בפירותיו הכבושים ובעיקר בשמן המיטיב שלו, אך לאנגלים הוא צמח זר. הזית הוא צמח ים-תיכוני מובהק, ואיננו גדל באנגליה, או באזורים אחרים באירופה, פרט לאזורי החופים הדרומיים שלה שהם בעלי אקלים ים-תיכוני. אחד העקרונות שהובילו את ד"ר באך בעבודתו היה שהצמחים מהם בחר ליצור את תמציות המרפא שלו צריכים להיות צמחים נפוצים ונגישים לכל, כמו רבים מצמחי הערכה שלו. והנה בבחירתו בזית (וגם בגפן) הוא סטה מכיוון מחשבה זה, והביא לתושבי אנגליה צמח זר ושונה. באינטואיציה המפותחת שלו יכול היה ד"ר באך לראות כי לפרחי הזית, וגם לפרחי הגפן, יכולות מרפא עצומות מאד, ולכן הוא ביקש ממכרים שלו שחיו באזור דרומי באירופה להכין לו תמציות מתאימות, לשלוח אותן אליו, והוא בחן את השפעותיהן. אנחנו יכולים רק לשמוח על בחירתו זו. את תמצית פרחי הזית הוא ייעד לאנשים החשים עייפות ותשישות מנטאלית וגם גופנית. אנשים החשים שאין להם יותר כוח לכלום, אפילו לא למטלות היום-יומיות הפשוטות. אנשים שאיבדו את השמחה הפנימית.
בשורות הבאות ננסה לבחון מה מתאים את עץ הזית למטרה זו. ייחודו של עץ הזית, כאחד העצים האופייניים לאזור הים-תיכוני הוא עמידותו ליובש. האקלים הים-תיכוני מאופיין בכמות משקעים קטנה יחסית, המרוכזת רק בעונה אחת של השנה – בחורף. ביתר ימות השנה, ולעיתים גם בחורף עצמו, שורר יובש, והצמחים חשופים לקרינת שמש חזקה. ולכן הזית, כמו צמחים ים-תיכוניים אחרים פיתח מנגנוני עמידות ליובש, שהבולט שבהם הוא עלים נוקשים, גילדניים בשפה המקצועית, המצופים בשכבת שעווה אשר מצמצת את אידוי המים מפני שטח העלה. בצידם התחתון של העלים, שם מרוכזות הפיוניות (הפיוניות הן פתחים דרכם קולט הצמח אוויר המספק לו גזים חיוניים כמו חמצן לצורך נשימה ודו-תחמוצת הפחמן לתהליך ההטמעה, אך הוא גם מאבד דרכם אדי מים) מחופות הפיוניות על-ידי קשקשים אשר מאפשרים להן להיפתח ולקלוט אוויר, אך מצמצמים את אידוי המים דרכן. קשקשים אלה מקנים לעלים את הגוון המכסיף בצידם התחתון ומעניקים לאוושת הרוח המניעה אותם צליל מיוחד. אם נקטוף ענף של זית ונניח אותו בצנצנת ללא מים, נראה כי הוא ימשיך להיות רענן במשך ימים רבים.
עץ הזית הוא עץ בגובה בינוני נופו איננו מרשים במיוחד, הגזע שלו, בעיקר בעצים מבוגרים, מבוקע. ייחודו הוא בכושר עמידותו, הן בעמידותו ליובש, והן בהיותו אחד העצים היותר מאריכים חיים על-פני כדור הארץ. הוא מסמל עמידות גם בהיותו העץ הראשון שנגלה ליונה אשר שלח נוח המקראי מן התיבה לאחר המבול.
הזית פורח באביב. פרחיו קטנים, מסודרים בתפרחות של כ-10 פרחים בתפרחת, שרק 1-2 מתוכם מניבים פרי. הפרי בשרני מכיל גלעין ועשיר בשמן. פרחי הזית מואבקים בדרך כלל על-ידי הרוח, אולם נמצא כי כאשר יש פרחי זית אשר מואבקים על-ידי חרקים הפרי המתקבל מהם עשיר יותר בשמן ובעל גלעין נוקשה יותר. מכאן אנו למדים כי הקשר עם ממלכת בעלי החיים מעצים את תנובת הצמח.
לפרחי הזית 4 עלי כותרת בגוון לבן-קרם. פרחים בעלי 4 עלי כותרת מחזקים את צ'אקרת הבסיס אצל האדם. כאשר צ'אקרה זו איננה מאוזנת נפגע כושר עמידותו של האדם. הוא חש תשישות, חוסר מודעות למצבו ולסביבתו, ובמקרים קיצוניים אף חוסר רצון לחיות. איזונה של צ'אקרה זו מחזיר לאדם את הכוח והחיוניות ותחושת היציבות בחיים. הגוון הלבן הבהיר של הפרחים, צבע שאופייני להרבה צמחים הפורחים באביב, מביא עימו אנרגיה של ניקיון וטוהר בעיקר לרמות ההוויה הרגשית והמנטאלית, ומאפשר אף להגיע עד למצב של הארה.
את תמצית פרחי הזית מכינים על-ידי השרית הפרחים בשמש.
ולסיום - הזית הוא צמח המסמל את השלום, אנו רואים כי בראש ובראשונה הוא משיב לאדם את השלום הפנימי שלו, וזה מאפשר אחר-כך לשלום החיצוני להתפתח. מי ייתן וירבו הנוטלים  תמצית עדינה זו וירבה השלום בתוכנו, בתוך עמנו וגם בינינו ובין שכנינו.
אלומה
אלול ה'תש"ע, אוגוסט 2010. 

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד