חיפושדלג על חיפוש

פרמה גורי בע"מ - עמוד הבית

פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

CLEMATIS

אלומה גלזר-דותן

יועצת לתזונה טבעית, צמחי מרפא, פרחי באך ובוטניקה כללית
 052-3495404

תמצית מס. 9 בערכה של באך היא תמצית ה-CLEMATIS אותה מכינים מפרחיו של הצמח המטפס זלזלת היערות ושמו הלטיני הוא ,Clematis vitalba צמח הנמנה על משפחת הנוריתיים: (Ranunculaceae)                                                    
תמצית ה-Clematis היא אחת התמציות האהובות עלי  בערכה של באך. זוהי התמצית לאנשים "מרחפים": אלה שהראש שלהם "בעננים" וכל היום חולמים על הכוכבים שבשמים. מחד טיפוסי CLEMATIS הם אנשים חולמניים שאוהבים לקרוא ספרים או לראות סרטים ולהרגיש חלק מהם, קצת איטיים וגם חסרי קואורדינציה. מאידך מדובר באנשים רוחניים, יצירתיים, אמנים פעילים או כאלה שרק חולמים על אומנות. צ'אקרת העין השלישית שלהם פתוחה מאד. ואם תשאלו אותי, נפלא להיות טיפוס Clematis.  

ד"ר באך תיאר אותם כך: ”אנשים שקטים וחולמניים, חיים בעתיד יותר מאשר בהווה אשר ממנו הם אינם מרוצים, מחכים לימים טובים יותר בהם האידאלים שלהם יתממשו". הוא שייך תמצית זו לקבוצת תמציות חוסר העניין בהווה וגם כלל אותה בתערובת תמצית ההצלה Rescue Remedy ,כשתפקידה של תמצית זו הוא למנוע מצב של עילפון, מצב שבו רואים כוכבים מול העיניים.
תיאור הצמח: כדרכנו ננסה להסביר כיצד מתאים הצמח למטרה אותה ייעד ד"ר באך. נתחיל מתיאור הצמח. זלזלת היערות היא מטפס רב-שנתי (בדומה לבת-מינה זלזלת הקנוקנות הגדלה בר בארץ) בעל ענפים מעוצים הגדל כצמח המכסה משוכות או בחורשים. כשהוא פוגש בתומך, דוגמת עץ שלצידו הוא צומח, פטוטרות העלים (העוקץ הנושא את העלה) נכרכות סביב ענפי העץ וכך מטפסת לה הזלזלת מעלה מעלה, אל האור או אל הכוכבים.
הזלזלת פורחת בקיץ.  הפרחים הריחניים מסודרים בתפרחות בהן יושבים הפרחים על ענפים קצרים ומכסים את הצמח בשפעה של צבע לבן. החלקים הבולטים בפרחים הם האבקנים המרובים, אותו חלק של הפרח בו נוצרים גרגרי האבקה שלו שהם החלק הזכרי שלו. לאבקנים גוון לבן קרם, ופנימה להם מספר עמודי עלי, החלק הנקבי של הפרח, שלהם גוון ירוק בהיר מאד. עטיף הפרח הוא פשוט – אין לו עלי כותרת אלא רק עלי גביע, בגוון לבן-ירקרק, פלומתיים ומופשלים לאחור. המראה הכללי של הפרח הוא דמוי כוכב והגוון הכללי שלו הוא בהיר. בסתיו, לאחר ההפריה כשכל חלקי הפרח מסיימים את תפקידם, העליים מתארכים מאד, הם נראים כחוט עדין בגוון מוכסף, מה שנתן לצמח את שמו העממי האנגלי "זקן הסב" .(Old Man's Beard)

הכנת התמצית:
אוספים פרחים פתוחים וממצים על-ידי הנחתם במי מעיין ישירות בשמש.
מסר הריפוי של התמצית: תמציות הפרחים של באך מאופיינות בכך שהצמח ממנו מכינים אותן מתאר את מצב חוסר האיזון העכשווי של האדם, אך היא גם מכילה את מסר הריפוי של התמצית הבא לידי ביטוי בפרחים של הצמח, במבנה ובגוונים שלהם. ננסה להסביר זאת בהקשר של ה-CLEMATIS.

צמח מטפס מסמל אדם המחפש כיוון בחיים. הוא שולח את ענפיו לכיוונים שונים בחיפוש אחר האור. הזלזלת נעזרת בצמחים ובעצים המצויים בסביבתה על-מנת להגיע למעלה אל העננים והכוכבים. כפי שאמרתי, נפלא להיות טיפוס CLEMATIS אך צריך גם לדעת למצוא את הכיוון בחיים בכוחות עצמך ולא לבלות אותם בחיפוש אינסופי אחר משהו שנמצא שם רחוק למעלה ואיננו בהישג יד. מה גם שהדרך להגיע לשם היא דרך התלות באחרים.

הפרחים המסודרים בתפרחות עתירות פרחים מעידות על אדם הזקוק מאד לתמיכה הסביבתית של בני משפחתו ובני הקהילה בה הוא חי אך היא מאפשרת לו לעשות זאת ללא תלות. הגוון הבהיר והחיוור וריבוי האבקנים מעידים על אדם החי בעיקר את הרובד הרוחני והרגשי של החיים, כאמור אדם שאצלו צ'אקרת העין השלישית פתוחה מאד. העטיף של הפרח (עלי גביע ועלי כותרת) הוא מאד מצומצם – עלי כותרת אין ועלי הגביע מופשלים לאחור, מה שמעיד על כך שהצד הפיזי של החיים פחות מעניין אותם.
כאמור לפרחים צורה דמויית כוכב. פרח בצורת כוכב עוזר להעלות את רמות האנרגיה הפנימית למימד גבוה יותר במטרה להגיע לאיזון רוחני, אותו כל-כך מחפש טיפוס ה-CLEMATIS. ברמה הרגשית יש צורך בשחרור צער עמוק או טראומה פנימית ולכן יש לעזור לאדם זה לסלק פחדים. נטילת התמצית אכן גורמת לנוטל אותה להפגין נוכחות ערה וממוקדת כאן ועכשיו ולהפיק את המרב מההשראה של החיים. ותאמינו לי – נחמד לנחות על הקרקע ועדיין להישאר פתוח לצד הרוחני של החיים.
הריחניות של הפרחים גורמת להשפעה מהירה למדי של התמצית על האדם הנוטל אותה.
 שיח זלזלת היערות בפריחה
 בסיום הפריחה – "זקן הסב"

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד