חיפושדלג על חיפוש

פרמה גורי בע"מ - עמוד הבית

פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

פרחי באך - תמצית נבחרת:OAK

אואק, תמצית פרחי באךמתוך: THE TWELVE HEALERS AND OTHER REMEDIES מאת ד"ר באך

"לאלו הנאבקים ונלחמים כדי להחלים או להתנהל בענייני היום יום של חייהם. הם ימשיכו וינסו כל דבר גם כשמצבם נראה חסר תקווה. הם ימשיכו להאבק. הם אינם מרוצים מעצמם כשמחלה מפריעה להם במילוי חובותיהם או במתן סיוע לאחרים. הם אנשים אמיצים, נלחמים כנגד קשיים גדולים, בהשקעת כל המאמץ וללא אובדן התקווה."


מתוך BACH CENTRE NEWSLETTER  סתיו 2004

טיפוס ה OAK מתואר כאחד שניתן לסמוך עליו, אמין, יציב, חזק, תומך – מעולם אינו מנוצח, תמיד חיובי. טיפוס של " בא נקפל שרוולים ונטפל בזה", רגוע בזמן משבר.
רבים ממאפייני הטיפוס של התמציות נראים בצמח עצמו, אך הדבר בולט במיוחד בתמונה של עץ האלון הגדול שנמצא ביער שרווד שבאנגליה. העץ נחשב כבן – 800 שנה, והוא מוקף כעת בתמוכות הנושאות  את המשקל הרב של ענפיו. למרות שרפה, מתקפת טפילים, וסכנת הכחדה עקב אלפי המבקרים הדוחסים את הקרקע סביבו, הוא עדיין צומח, עדיין מייצר עלים ובלוטים ותורם ל-200 מינים שונים של יצורים החיים בטבע סביבו. זה מתאר בצורה היפה ביותר את הצד המאוזן של טיפוס ה  OAK  - כוח רצון אדיר לחיות- אך גם משקף למה אנשי
ה- OAK זקוקים לתמצית.  אנשי ה OAK עובדים ללא הפסק וימשיכו לתפקד בלי קשר לסיכויים ולסיכונים שעומדים כנגדם. הם אנשים עצמאיים ולכן יהפכו מתוסכלים ומדוכדכים אם  יהפכו לבלתי כשירים ובלתי מסוגלים להמשיך בחייהם ובעבודתם בדרך שבה הם רגילים. הם שונאים להיות תלויים באחרים ויאבקו להמשיך ללא עזרה ככל שרק יוכלו. אך הם רק בני אדם והטבע עושה את שלו, וזה בא לידי ביטוי בטיפוסי ה OAK   בדכדוך ובתסכול. תמצית ה OAK עוזרת להם להשיג חזרה את עוצמתם וליהנות שנית מעצמאותם.
היה מעניין לראות איך עץ האלון ביער שרווד היה מגיב לתמצית – אילו יכולנו לייצר כמות מספקת.
השוואות:
OAK ו ELM : שנהם טיפוסים של אנשים בעלי יכולת, המסוגלים לשאת בצורה טובה ביותר את האחריות בחייהם. כאשר אנשי ה ELM  ניצבים בפני אחריות נוספת, הם מרגישים את העומס והם מתקפלים תחת הלחץ. הם מאבדים אז את ביטחונם העצמי, מטילים ספק ביכולתם ומרגישים שאינם יכולים להתמודד. אנשי ה OAK, אינם מרגישים כך. הם ממשיכים לתפקד למרות הכל. זוהי חובתם להמשיך הלאה והם יעשו כך, כל עוד הם מסוגלים ברמה הגופנית. כמו שהדבר קיים בטבע: אנו יכולים לראות כיצד עץ ה OAK הוא יציב חזק ואמין בעוד שעץ ה ELM נכנע למחלות וכמעט נכחד. אפילו העצים הצעירים מתחילים למות לאחר 10 או 20 שנה. מחלות עצים תוקפות לאחרונה יותר ויותר עצים, בניהם גם את עצי ה OAK
וה – BEECH, אך אם אופיים הייחודי יעמוד להם, הם עשויים לשרוד את המתקפה.
OAK ו AGRIMOMY : למתבונן מבחוץ, שני טיפוסי התמציות הם חיוביים, מלאי שמחת חיים, אינם מושפעים בקלות מאתגרי וקשיי החיים ומתמודדים בגבורה עם כל מה שנקרה בדרכם.  שני הטיפוסים מסתירים את מה שמתרחש בתוכם, אך הן עושים זאת בדרכים שונות. אנשי AGRIMONY מעמידים פנים שהם גיבורים, אנשי ה OAK הם אכן גיבורים. אם וכאשר הם מתמוטטים הם ינסו לעשות זאת בפרטיות. אנשי AGRIMONY ינסו להתלוצץ בזמן של קושי בעיה או מצוקה כדי להימנע מלעשות מזה עניין. אנשי ה OAK יעמדו על שלהם בצורה נחרצת אך שלווה, ויתעקשו שהכל בסדר.

 

אלון אנגלי / אלוניים Oak (Quercus robur)                            
מאת: אלומה דותן-גלזר- בוטנאית, יועצת לתזונה טבעית, מטפלת בצמחי מרפא ובפרחי באך

תמצית האלון שייכת  לקבוצת תמציות הכח. התמצית לאנשים שיש להם היכולת לעמוד בדבקות מול מצבים קשים בחיים, ועדיין לשמור על האופטימיות. ואכן מי שמכיר את האלון האנגלי מכיר את ה"כח" של עץ זה, הידוע בעמידתו האיתנה ובעצתו החזקה.
האלון האנגלי הוא עץ נפוץ ביערות ובחורשים של אנגליה, נשיר חורף, גובהו נע בין 20-40 מ', ונופו רחב. עליו ארוכים – כ-10 ס"מ אורך, מחולקים לאונות בולטות ומעוגלות. צידם העליון בגוון ירוק כהה, וצידם התחתון - מאפיר.
עם הלבלוב מתחילה גם הפריחה. פרחי האלון הם פרחים חד-זויגיים – פרחי זכר אבקניים, ופרחי נקבה עליניים,  כאשר שניהם מתפתחים על אותו העץ (עץ חד-ביתי).  פרחי הזכר מסודרים בתפרחות מוארכות הנקראות "עגילים" ומשתלשלות כלפי מטה מן הענף. גוון הפרחים ירוק-צהבהב, ומשך פריחתם קצר. פרחי הנקבה חבויים בין העלים הצעירים בקבוצות של 2-5 פרחים. לכל פרח גביע דמוי ספל עטוי בקשקשים, ובו יושבת השחלה שלה 3 עמודי עלי אדמדמים. גביע זה יוצר את הספלול של הבלוט המתפתח מן הפרח לאחר הפריי
תו, והוא מכסה כ-1/3 מאורכו של האגוז היושב בתוכו.
לצורך הכנת התמצית אוספים באביב פרחים נקביים בלבד, וממצים בשמש.


ד"ר אדוארד באך        – סיפורו של עץ  האלון (OAK )

ד"ר באך נהג לכתוב מדי פעם סיפורים קצרים על התמציות, כאילו היו בעלי אישיות בפני עצמם, וסיפורו של עץ האלון הוא אחד מהם:

(מתורגם מתוך הספר: THE ORIGINAL WRITINGS OF EDWARD BACH)

יום אחד, ולא לפני זמן רב, נשען אדם על עץ אלון בפארק עתיק בסורי (SURRY), ושמע את מה שעץ האלון חשב. נכון, זה נשמע כדבר מצחיק מאוד, אך עצים חושבים, אתם יודעים, ויש אנשים המסוגלים להבין את מחשבותיהם.
אותו עץ אלון עתיק, והוא היה עץ מאוד זקן , אמר לעצמו: "כמה שאני מקנא באותן פרות באחו היכולות להתהלך בשדה. הנה אני כאן, והכל סביבי כה יפה, כה נהדר, מאור השמש הרוח הקלה והגשם, וואילו אני נטוע ומושרש במקומי."
שנים אחר כך, מצא האדם כי בפרחי האלון ישנו כוח רב, כוח לרפא אנשים חולים רבים. הוא אסף את פרחי האלון ועשה מהם תרופות ואנשים רבים נרפאו וחזרו להיות בריאים.
זמן מה אחר כך, באחרי צהריים חמים של יום קיצי, שכב האדם ונמנם בקצה שדה התירס, והוא שמע עץ חושב, כפי שאנשים מסוימים יכולים לשמוע עצים חושבים. העץ דיבר לעצמו בשקט, וכה אמר: " כבר לא אכפת לי להיות נטוע ומושרש במקומי, וכבר אינני מקנא בפרות היכולות להלך באחו, כיון שאני יכול להגיע לכל ארבע קצוות תבל כדי לרפא את האנשים החולים.". כשהרים האדם את מבטו גילה כי היה זה עץ האלון שאת מחשבותיו שמע.    

 

תאור מקרה – עבודה עם תמצית OAK
נתי עברון – נטורופתית  (N.D  ) ורפלקסולוגית ,מטפלת בפרחי באך

 אופי הפרח : "עוצמה מתוך התמסרות"
הצד המאוזן:אמיץ ויציב בכל מצב נכון לעזור לזולת ומחובר לכוח הפיזי והנפשי שלו
                 בעל חוש אחריות ואידיאלים גבוהים.
הצד הלא מאוזן:"סוס – עבודה" עובד מעל לכוחותיו עד להתמוטטות פיזית ונפשית.                        נוקשות פנימית ,השקעת מאמץ ללא הפסק גם אם זה חסר תועלת
                      
מקרה קליני:
ש. אישה בשנות  ה- 50 לחייה , עצמאית בעלת קליניקה לקוסמטיקה רפואית עם ותק במקצועה של 20 שנה. התחילה את דרכה עם הרבה קשיים כלכליים ומשפחתיים וגברה עליהם. בעלת מוניטין בתחומה .כל השנים לומדת (רפואה סינית,יפנית ,קורסים מקצועיים בתחום הדרמטולוגיה), מרצה בכירה ומבוקשת ,עובדת בקליניקה פרטית בעלת סדר יום עמוס לעייפה. ש. הינה אישה נשואה אם ל- 3 ילדים בוגרים שאינם גרים בבית.מילדות זוכרת את עצמה נאבקת ונלחמת בחיים מתוך אמונה שעל מנת לחיות, לגדול ולצמוח יש להיאבק.
ש. היא "טיפוס אמא אדמה" במבנה הגוף ובאישיותה  אם המקריבה עצמה למען צרכי-המשפחה: מבעלה שלוקה בהתקפי חרדה ,בתה שהתגרשה וחזרה לגור לתקופה מסויימת בבית,בנה שגר בחו"ל ונתמך כספית על ידיה ועד " למשרה המלאה" של הטיפול באמה הקשישה שאינה כשירה בנפשה ושואבת ממנה את כל האנרגיות.ש. התלוננה תכופות על לחץ בחזה ,עצבנות ושינויים במצבי רוח עד לדיכאון.
ש.לא הרשתה לעצמה להוריד הילוך ובוודאי אין מקום בחייה לשינויים הרגשיים שהפריעו לתפקודה ולכן החלה לקחת תרופה נוגדת דיכאון ממשפחת SSRI .
ש. לא נשמעה לגופה ובעיקר לנפשה עד ליום בו התמוטטה ולקתה בהתקף לב חמור שהעמיד אותה בסכנת חיים ,ועד לניתוח שבוצע בה בדקה ה-90 והציל את חייה. כאן חלה נקודת המפנה ששינתה את גישתה לחיים. ש. הגיעה אלי לטיפול לאחר ששוחררה מבית החולים תשושה פיזית ונפשית עם תחושת טראומה שחוותה.
הטיפול התמקד כמובן בשני מישורים:
בצד הפיזי: שינוי תזונתי,מתן צמחי-מרפא,והכוונה להתעמלות,הליכה באוויר הצח,מנוחה,וגם רגעים של התבטלות.
בצד הנפשי: עבדתי עם ש. בדמיון מודרך טכניקת התמקדות  לדמיין עץ החיים:מלא עלים בגודל הרצוי והמתאים לה וכמובן שניתנה פורמולת פרחי באך לפי הפירוט הבא:
    *    RESCUE      -   לשוק וטראומה שחוותה באמצע החיים  ("ראיתי את המוות בעיניים")
                                        לשיקום האישיות,להתמודדות עם המציאות.
*              OAK       - להוריד לחץ פנימי,לזרימה חופשית של אנרגיות הלב והרגשות
                                  להחזיר תיפקוד באנרגיות יעילות ובגבול היכולת
                                  (אחת מתמציות הטיפוס של ש. היא OAK   והתמצית תלווה
                                   אותה לזמן ממושך בטיפול)
*  ROCK WATER   - להקרבה עצמית, להקל על המתח והנוקשות בחייה, להרשות לעצמה
                                   יותר זמן איכות ,להסתגלות,התאמה וחופש פנימי.
* CHICORY   -         למלא את צ'אקרת הלב  באהבה ללא תנאי, לא צריכה ל"חנוק "
                                  את רצונותיה האישיים ,לעשות הכל מאהבה ולא מכורח                   
*LARCH      -           לחיזוק הביטחון העצמי לאחר  קריסת הגוף ולחיזוק היכולות
                                  לרצות לשנות את חייה.
* WALNUT   -        להתחלה חדשה,לאחר התקף לב דרוש שינוי באורח חיים,לחיבור
                                 בין הרמות השונות של הגופים (פיזי,רגשי, מנטלי, אנרגתי)
 *OLIVE     -            לתשישות של גוף , נפש ושכל , לשיקום לאחר ניתוח               
                                 להתחדשות הויטליות.

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד