חיפושדלג על חיפוש

פרמה גורי בע"מ - עמוד הבית

פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

פרחי באך - תמצית נבחרת:RED CHESTNUT

מתוך: THE TWELVE HEALERS AND OTHER REMEDIES מאת ד"ר באך

" לאלה המתקשים שלא לדאוג לאנשים אחרים. לעיתים קרובות, הם מפסיקים לדאוג לעצמם ,אך סובלים קשות בדאגתם לאלה הקרובים אליהם, כי חוששים מצרה שתבוא עליהם."
 מתוך BACH CENTRE NEWSLETTER   סתיו 2005
RED CHESTNUT ממוקמת בקטגורית התמציות של "הפחד" – וזו נקודה חשובה, כיון שלעיתים קרובות נוטים להתבלבל עם האינדיקציות של CHICORY הממוקמת בקטגורית התמציות של  "דאגת ייתר לאחרים". אנשי ה CHICORY, גם הם מכוונים תשומת לב מרובה על האחרים ויכולים להיות במצב של טרחנות ייתר כלפי האחר. ההבדל הוא שהמניע של הCHICORY היא הבעת-יתר של אהבה, בהיבט השלילי של הדבר – זה יכול להיהפך לאהבה רכושנית. דאגתו של ה RED CHESTNUT נובעת מפחד – פחד שאולי צרה תתרחש על אלה שהם אוהבים.
זו החרדה שהאם עשויה להרגיש כאשר בנה יוצא לטיול בית ספר לראשונה, או החשש לגבי בן הזוג שנסע לנסיעת עסקים למקום "מסוכן" בעולם (שהיה בו רעידת אדמה, התקוממות אזרחית וכד' ).במקרים אלו , זה טבעי ונורמלי לדאוג. . אך אם חרדה זו יוצאת מפרופורציות: במקרה שהאם, לדוגמא, אינה יכולה לישון מפחד שילדה יחלה או ייחטף או ייהרג בתאונה – למרות שהיא יודעת בליבה שבנה בסביבה בטוחה ותחת השגחה של אנשים שהיא סומכת עליהם – אז הפחד הופך חסר היגיון, וזה מה שמגדיר את ה RED CHESTNUT.
תמציות נוספות נראות כאן כמתאימות: CHERRY PLUM כיון שהדמיון יצא משליטה,
ASPEN כיון שהפחדים חסרי בסיס, MIMULUS כיון שהפחדים מוגדרים, ROCK ROSE כיון שהפחדים קיצוניים…אך למרות זאת, אם הסיבה לפחד היא בעיקרה ממקום של חרדה ודאגה לאנשים אחרים, על חשבון הדאגה לעצמי ולרווחתי, אזי המצב דורש RED CHESTNUT מעל לכל דבר. 

ערמונית סמוקה/ערמונתיים - RED CESTNUT - Aesculus carnea / Aesculaceae
מאת: אלומה דותן-גלזר- בוטנאית, יועצת לתזונה טבעית, מטפלת בצמחי מרפא ובפרחי באך

             
תמצית 25 בערכה של ד"ר באך היא תמצית ה-RED CHESTNUT, המומלצת לטיפול בדאגותינו לרווחתם של אחרים, ובעיקר של בני משפחתנו .התמצית מומלצת לטיפול בדאגנות אובססיבית ומופרזת.
את התמצית מכינים בשיטת הרתחה מתפרחות וקצות ענפים הנושאים עלים . עץ זה הוא בן כלאיים של ערמונית הסוסים Aesculus hippocastanum, שגם הוא נכלל בתמציות של באך – תמצית ה-WHITE CHESTNUT   שמכינים מפרחי העץ ותמצית ה-     CHESTNUT BUD  שמכינים מניצני הצמח .הערמונית הסמוקה היא עץ לא גבוה, עם עלים גדולים, מאוצבעים ,שכל עלעליהם יוצאים מנקודה אחת בקצה הפטוטרת של העלה. העלעלים 5-7 במספר ,מקומטים, מסתיימים בחוד, ושפתם משוננת. הם מסודרים אחד מול השני על הענף. באביב, בקצות הענפים מתפתחת התפרחת הנישאת כלפי מעלה בצורת פירמידה – הפרחים התחתונים בעלי עוקצים ארוכים יותר מאשר לפרחים שמעליהם. הפרחים לא גדולים, ועלי הכותרת בגוון אדמדם, מה שנתן לצמח את שמו הבוטני והאנגלי.

"אמא , אל תהיי RED CHESTNUT"
מאת: רחל סילבר - מטפלת בפרחי באך, במגע טיפולי והדרכה להכנה ללידה

תינוק ברחם אימו, מרגיש בדאגה שמשדרת האם. ישנם מחקרים מדעיים המוכיחים את יחסי-הגומלין, בין האם ההרה לבין תינוקה, המתחילים עוד בהיותו עובר. כל ההשפעות מורגשות הן אצל האם והן אצל התינוק, שמרגע ההפריה נחשבים כיחידה אחת. כאשר לאם טוב פיזית, נפשית ורגשית זה משפיע על העובר והתפתחותו. כאשר התינוק ברחם במצוקה כלשהי, זה מיד משפיע על האם ע"י הופעת שינויים ותגובות שחלות אצלה, לבשר על טיפול הולם שנדרש למען שניהם. ה BONDING  (התקשרות) מתחילה באופן טבעי עוד לפני הלידה.גם כשהכל מתנהל כשורה, והבדיקות התקופתיות בשלושת הסמסטרים של ההיריון תקינות, מתרחשים אצל האם שינויים פיזיולוגיים נפשיים ורגשיים  רבים ועוצמתיים, בזמן קצר יחסית. האישה עוברת שינויים הורמונלים רבים ובכל יום משתנים דברים בגופה המשפיעים ישירות על המצב הרגשי-נפשי. יש לה נטייה למצבי רוח, היא עלולה לעבור ממצב רוח אחד למשנהו. לפעמים, אף היא אינה מבינה את עצמה ומה קורה לה, ואין לה שליטה על מצבי הרוח הקיצוניים כמו בכי, דכדוך, פחדים מוסברים ובלתי מוסברים.
ידוע שלשרירים יש זיכרון ותגובה . כאשר אדם עובר בחייו מצבים פיזיים ונפשיים קשים, הם נרשמים במודע ובתת מודע ומשויכים לאיברים שונים בגוף. השרירים במקרים אלו מגיבים לאירועים ומתכווצים. בזמן ההיריון מופרש הורמון הרלקסין, שגורם להרפיית השרירים, ויחד עם זה, משתחררים כל המצבורים האגורים בשרירים: חוויות רגשיות מהעבר עולים וצפים ובאים לידי ביטוי דרך מצבי הרוח של האישה.
כאשר מדובר בטיפוס RED CHESTNUT, התגובות באות לידי ביטוי בדאגת ייתר מופרזת הגובלת אף בחרדה. גם כאשר הבדיקות תקינות, אז מבחינה רגשית נפשית, היא מתמקדת בתקופת ההיריון הלידה ואחריה, בבריאותו, בטחונו ושלומו של התינוק. רבות המחשבות הטורדניות המתרוצצות בראשה. היא מגזימה עם ההתרחשויות במציאות העכשווית, יותר ממה שהיא, ומטילה צל של רעה המתרחשת לבוא, ע"י מחשבות שליליות, ללא כל היגיון או סיבה הנראית לעין. כמובן יש לזה השפעות על הגוף הפיזי, ואז יכולות להתרחש תופעות כמו: פעימות לב מוגברות, קשיי נשימה, סחרחורות, נדודי שינה, מתח, כאבי ראש, חוסר שקט וחוסר ריכוז. אמהות אלו רואות "סרטים קשים", ומדמיינות את הגרוע מכל. הן היסטריות ומנפחות את המתרחש מעבר למימדים האמיתיים. פחדים מהסוג הזה, תופסים חלק ניכר מהיממה כאשר ליבה וראשה נתונים כל הזמן לילדיה. היא לא מצליחה להשלים משימות יומיומיות וחייה נסובים סביב הפחדים. מצב זה אינו בריא לה ולילדיה, הסופגים את פחדיה, וזה יוצר השלכות לגבי אופן התנהגותם מאוחר יותר בחייהם.
תמצית ה RED CHESTNUT משויכת לקבוצת התמציות המטפלות בפחדים מהסוג הזה. זו תמצית היכולה לעזור לאמהות דאגניות לנטרל את הפחד והדאגה וליצור מעין התרחקות מן הסיטואציה המאיימת. התמצית מלמדת לדאוג ולתמוך בצורה מאוזנת, ממקום של יותר שקט נפשי, רגיעה וחוזק- ולא לפעול מתוך חולשה. גם האם וגם ילדיה ירוויחו מהתנהלות זו.
אפשר להוסיף תמציות נוספות:
ASPEN – לפחדים הבלתי מוגדרים, לתחושות האיום שעומד לקרות משהו רע, תחושה המלווה ו"רודפת" את האם המודאגת.
WHITE CHESTNUT – למחשבות הטורדניות הבלתי רצויות המתרוצצות באובססיביות במוח,  וחוסר היכולת לשלוט בהן.
CHICORY – לאם עם הנטייה לאחזקה והתערבות מתמדת בחיי ילדיה, רכושנות רגשית, על בסיס של נטישה או חסך באהבה בילדותן.
ROCK ROSE –  ליולדת הנכנסת לפאניקה בתהליך הלידה.
 STAR OF BETHLEHEM – לכל תהליכי הלידה, בזמן הצירים ואחרי הלידה. למצבי שינוי דרסטי: בטראומה, הלם, זעזוע ושוק פיזי ונפשי. בזמן הכנה לניתוח קיסרי ולאחריו. לתת לתינוק מיד עם לידתו ובברית המילה.
תהליך ההיריון והלידה הוא טעון ומורכב ולכן חשוב ליצור מודעות אצל האם. התמציות עוזרות ומשמשות כתמיכה בתקופה זו: להקשיב ולהבין מה בקורה בגופה ובנפשה, ואיך היא יכולה להתמודד בקלות יותר, ולעבור תקופה זו בשמחה הבנה ובברכה. 

על RED CHESTNUT – התמצית של האמא היהודייה
מאת: שירי חבקין – מטפלת בצמחי מרפא ופרחי באך, בעלת חוות התבלינים "חבקין" בראש פינה

בין 60 ל-80 אחוז ממטופלי נעזרים או נעזרו לפחות פעם אחת במהלך החיים בתמצית הRED CHESTNUT . תמצית זו המרגיעה חרדות בעיקר אלה הקשורות לדאגת יתר לקרובים לנו, נחוצה כאוויר לנשימה כשאנחנו בהתקף חרדה, וההקלה אכן מגיעה במהרה.
מי לא הרגיש את דפיקות הלב האלה המונעות מאיתנו להירדם בשעה שאנו דואגים לילדה שלא התקשרה מהטיול או לבן זוגנו הנוהגת בדרכים בלילה ועדיין לא הגיע.
חשוב לציין כי הRED CHESTNUT  מוצאת את דרכה ומתאימה גם לגברים ולילדים המתנהגים ומרגישים כמו אותה האימא היהודייה והדאגנית ואינה נחלתן של נשים בלבד.
עוד דוגמא לשימוש התמצית אצל  ילדים, היא אותו ילד בכור הלוקח אחריות ודואג לאחיו הקטנים ממש כשם היה אביהם.  תמצית הRED CHESTNUT  מלמדת אותנו לסמוך על היקום ולהפריד את החרדה שכביכול הינה אובייקטיבית, (הבת אכן לא התקשרת ובן הזוג אכן נוהג  בלילה במזג אוויר סוער ועדיין לא הגיע) ממצבינו הפיזי.אנו לומדים לעשות הפרדה זאת באופן שמורגש בגוף וזאת ההקלה האמיתית שכן בשורה התחתונה לא הרעד ולא דפיקות הלב ולא הלחץ הפיזי שהבאנו על עצמנו הם אלה שיחזירו את אהובנו הביתה בשלום.
בנושא הריון ולידה לעיתים עוזרת התמצית דווקא לבעל המודאג, או לאמה של האישה ההרה. לאישה ההרה תתאים התמצית באם ההיריון הוא בסיכון או שבעברה ניסיון כושל ויש סיבה לדאוג לעובר שברחמה. בדרך כלל האישה ההרה זקוקה לתמצית RED CHESTNUT בשילוב עם WALNUT ו LARCH  לחיזוק הביטחון ולהפחתת הפחד מכישלון שמלווה את ההיריון הנוכחי.
ברצוני לחלוק איתכם סיפור מעניין על מטופלת מאתגרת בה זכיתי לטפל לפני שנים . באומרי מאתגרת אני מתכוונת לאחת שאצלה "הכל בסדר" ובסופו של עניין  נתגלתה כRED CHESTNUT טיפוסית למרות התכחשותה הנחרצת לכך. את המטופלת הכרתי דרך ילדיה שהביאו את אמם לטיפול כיוון שהיא לא ישנה טוב בלילה, הפסיקה לאכול ומגלה סימני חרדה ודיכאון. הרופא רשם לה תרופה פסיכיאטרית חזקה והיא הסכימה לבוא ולנסות טיפול אלטרנטיבי רגע לפני שהיא מתחילה את הטיפול התרופתי וזאת בעיקר כיוון ששמעה שתופעות הלוואי של תרופה זו כוללות השמנה וחוסר ריכוז קל. האבחון היה מאתגר וכל שאלה וניסיון להגיע לפשר השינוי שחל בה נתקלו בתגובות אמביוולנטיות שאינן חושפות את האמת. בלית ברירה הלכתי על אינטואיציה וביקשתי ממנה לחזור באם אין כל שינוי תוך שבועיים שלושה , ואז ננסה שוב ללא תשלום. וכך אכן היה. לאחר שבועיים יצרה איתי קשר הבת ואמרה שאמה עדיין באותו המצב ולכן כפי שהבטחתי נפגשתי עמה שוב והרכבתי עוד בקבוק עבורה. גם בבקבוק השני, עדיין לא הרגשתי שעלינו על הבעיה. התמקדתי במצב הרוח ובעייפות ונתתי לה תמציות כגון GORSE לתחושת מה הטעם , OLIVE ן OAK  לעייפות וכמובן שהוספתי WALNUT  לרגישות יתר ומצבי שינוי בחיים שכן חשתי שהיא מבקשת. כפי שחששתי , גם בקבוק זה לא קלע למטרה ולאחר מעל חודש מהטיפול הראשון נפגשנו בשלישית לניסיון חוזר ללא תשלום. בבקבוק השני הוספתי על פי תחושה אינטואיטיבית ובשל התנהגותה המתגוננת גם את תמצית ה PINE , לרגשות אשמה והתנצלות על כל דבר ונדמה לי שייתכן ותמצית זו פתחה עבורנו את הדלת. לכן כיוון שכמה מהתמציות בכל זאת עשו את עבודתן וכיוון שבכל אופן משהו נפתח אצלה יכולנו בפגישה השלישית לשים סוף סוף את האצבע על הגורם לתסמינים החריפים שהפריעו לה ופגעו באיכות חייה. לפתע היא נפתחה וחשפה בפניי כי לפני כחודשיים קרה מקרה אשר הותיר בה טראומה וחרדה כה עמוקה שכנראה הודחקה היטב ומצאה את דרכה בתסמינים שציינתי:
חוסר שינה, חוסר תיאבון, דיכאון והתקפים של זעה קרה ללא סיבה. למטופלת הייתה שכנה אותה אהבה מאוד והייתה קשורה אליה בשגרת היום של שכנות עקרות בית. יום אחד ללא אזהרה מוקדמת הופיעו בדלתה של השכנה בני משפחתה ואחים סיעודיים ממוסד לבריאות הנפש ולקחו אותה לאשפוז כפויי . המאורע שכלל את התנגדותה של השכנה , צעקות ואף מהלומות השאיר אצל המטופלת שלי פחד עצום ותחושה איומה של חוסר אונים .
ברגע שיצא הסוד וברגע שיכולנו לראות מה היא אותה מפלצת שמחוללת טרור פנימי בליבה יכולתי בשעה טובה להתאים עבורה את התמציות שלהן היא זקוקה מכל: STAR OF BETHLEHEM  לטראומה שחוותה, CHERRY PLUM לפחד משיגעון ומאובדן שליטה שמלווה אותה מאז התקרית, וחשובה מכל ה RED CHESTNUT  לדאגת היתר שלה לחברתה אותה לא ראתה מאז ,שכן משפחתה של השכנה דאגה לבודד אותה מחבריה ולכן  לא ידעה אפילו מה מצבה. יש לציין כי לאחר שבוע בלבד אישרו בניה של המטופלת כי המצב הולך ומשתפר וכי התסמינים הפיזיים כמעט ונעלמו לחלוטין.
עד היום אני מזכירה את הטיפול הזה שקרה לפני שנים, בהקשר לאבחון ועד כמה הוא יכול להיות הפכפך ונסתר ובהקשר לתמצית הפלא RED CHESTNUT  שלדעתי שיחררה אותה מחרדה שמתבטאת בגוף למצב חדש של מודעות ואחריות.

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד