חיפושדלג על חיפוש

פרמה גורי בע"מ - עמוד הבית

פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

פרחי באך - תיאור מקרה crab apple

פרחי באךמאת: קרן חן – מטפלת מוסמכת מטעם מרכז באך

חוסר האיזון של ה- crab apple גורם לכך שההתעסקות מופנית לרובד החיצוני והיא מתבטאת ב:
- סדר וניקיון של הסביבה הפיזית בה הוא שוהה
- דימוי עצמי חיצוני: איך אני נראה בעיני עצמי /  איך האחרים רואים אותי
- התעסקות המקשה להפריד בין עיקר וטפל
אתאר כאן את התהליך הטיפולי של איילת (שם בדוי) הסובב סביב חוסר איזון של תמצית ה- crab apple  (תמצית מס' 10):
איילת, אישה בשנות ה-30 לחייה, סובלת מהפרעות אכילה המתבטאות בבולימיה מאז היותה בגיל העשרה. היא מתארת רגשות של תיעוב עצמי ושנאה כלפי מראה גופה. בצעירותה לא סבלה מעולם מעודף משקל, אך הערות שספגה מהסביבה, התחילו את מעגל הפרעות האכילה. היא מתארת את ה"טריק" שמצאה - הקאה. פעולה זו אפשרה לה גם לאכול (דבר אשר מסב לה עונג ומאד אהוב עליה) וגם לא לעלות במשקל. מרגע זה החל אצלה מעגל של התקפי אכילה והקאות. כשאיילת הגיעה אליי התקפי האכילה לא היו בשליטתה. חשוב לציין, שאף אחד בסביבתה לא ידע על מצבה. היא סיפרה על רגישות גבוהה לאמירות של אנשים כלפיה שנכנסות כדבריה, "ישר ללב". למרות הכאב והייאוש ממצבה, היא שידרה אופטימיות ורצון עז לפתור את הנושא אחת ולתמיד.

אצל מי שסובל מחוסר האיזון הקשור בתמצית ה - crab apple קיים מצב רגשי של חוסר קבלה עצמית בסיסית ועמוקה וחוסר יכולת לבוא במגע עם תכנים רגשיים פנימיים, אשר גורמת לו לשים דגש רב על החיצוניות. חוסר היכולת של איילת לקבל את גופה כפי שהוא ואולי אף הקושי להכיל את הכאב שבשמיעת הערות פוגעות מסביבתה, גרם לה לעסוק במשקל הגוף בכפייתיות וניתק אותה מהכאב עצמו.
במצב של crab apple מחפשים את המושלמות. מצב כזה אינו יכול להתקיים לעולם, אך בחוסר האיזון של crab apple יש שאיפה להגיע לחוויה המושלמת בתוכו. לכן, חוסר היכולת לקבל את המציאות כפי שהיא ומפגש עם מצבים הגורעים מהתמונה הכללית "הנקייה והמושלמת" גורמים לחוסר שקט, לתחושה של סלידה וגועל, ואף למצבים רגשיים של ייאוש ודיכאון.
חוסר היכולת להכיל "פגמים" אלו ואחרים יוצרים את הצורך העז לתקן את המצב, ולהשקיע אנרגיה בפרטים הקשורים בחומר או בגוף הפיזי: בניקיונות, סדר, דיאטות וכו' – כל דבר שיגרום למציאות החיצונית (שהוא חלק ממנה) להיות יפה, נקייה, מושלמת.
חוסר קבלה עצמית והצורך לשנות את המימד הפיזי גורם לנקיטת פעולות שונות לשינוי המצב, שינוי תזונה, פעילות גופנית, שהם חשובים על מנת להיות בריאים. כשהמצב הרגשי של ה- crab apple אינו מאוזן, פעולות אלו מתחילות להיות קיצוניות. שימוש בדיאטות חריפות, פעילות גופנית מוגזמת היכולה להזיק לגוף, ואף ניסיונות לשנות את הגוף על ידי שימוש באמצעים כמו ניתוחים פלסטיים והכול על מנת ש"בחוץ" יהיה מראה מושלם.
הטיפול של איילת התחיל בסימפטומים העכשוויים:
התקפי אכילה ללא שליטה –cherry plum  (תמצית מס' 6)
הניסיון לשלוט במחלתה – rock water (תמצית מס' 27)
רגישות גבוהה לאמירות מהסביבה – walnut (תמצית מס' 33)
הייאוש מהמצב שנמשך כ-15 שנה והכאב אותו תיארה – sweet chestnut (תמצית מס' 30)
וכמובן, crab apple – שהוא הבסיס למצב הרגשי הלא מאוזן שהתחיל את הכול .

בתהליך שאיילת עברה היה ניתן לראות שככל שחל שינוי במערכת היחסים הפנימית הלא מאוזנת של מצב ה- rock water (הרצון לשלוט בהתקפי האכילה) לבין ה – cherry plum, (איבוד שליטה שהתבטא בהתקף בולימי) כך חזרה השליטה המאוזנת לחייה.
ה- walnut אפשר מרחב מוגן שבו החוץ פחות דומיננטי ופחות "פולש" לתוכה, אם באמירות או בתגובות של סביבתה כלפיה, התמצית מאזנת את רגישותה ומקנה לה תחושה פחות פגיעה. מכאן, התחיל להעמיק תהליך שאיפשר לפתח בה את יכולת הקבלה העצמית וזאת על-ידי  תמצית ה- crab apple. מתן התמצית איפשר לאיילת לאורך זמן לקבל את גופה, בהדרגה התפתחו כלפיו רגשות חיוביים, אם בתחילת הטיפול הגוף נראה לה "בסדר", לאורך זמן הוא נראה לה יפה והיא החלה לאהוב את הנגלה לפניה בהביטה במראה. איילת פחות התעסקה במה אומרים עליה, ומה חושבים עליה, והסביבה נחוותה על ידה כמקום בטוח ולא כמקום פוגעני.
בשלב זה של הטיפול הוספה לה תמצית ה- agrimony (תמצית מס' 1). איילת שידרה מהמפגש הראשון אופטימיות גדולה, ותיארה את ההסתרה בה היא נוקטת כלפי הסביבה, את רגשותיה בכלל ואת הבולימיה בפרט.
משך שנים חוסר האיזון ב- agrimony היה עבורה מנגנון משוכלל אותו היא פיתחה ואפשר לה לשמור על עצמה מלהיפגע. פגיעות שספגה במשך השנים וחוסר יכולתה להכיל כאב זה יצר מצב בו "תפקידו" של האוכל היה לסמם / למסמס את הכאב. הבולימיה ניתקה אותה מהכאב... עם תחילת לקיחת ה- agrimony היא החלה לגעת בכאב הרגשי ודרך המפגש החל תהליך הריפוי.

שילוב התמציות אותן היא קיבלה לאורך כל התהליך הטיפולי הביא להעצמתה, היא למדה לבטא את קשייה, רגישותה הפכה להיות איכות המובילה אותה בחיים, והיכולת לקבל ולסלוח לעצמה יצרו בסיס מאוזן ואיתן של עוצמה פנימית ושליטה בחיים.

לסיכום: ניתן לראות עד כמה גדולה המצוקה הרגשית בחוסר איזון של crab apple ועד כמה התעסקות חיצונית אינה מביאה לשינוי פנימי עמוק ויציב. יצירת מרחב פנימי של קבלה עצמית יכולה לברוא בנו איכות של אהבה עצמית. ללא קבלה, לא תהיה אהבה. השינוי של הרובד החיצוני באופן מאוזן נובע מתוך שינוי פנימי עמוק של מערכת היחסים בינינו לבין עצמנו. שינוי מתוך קבלה ולא מתוך מאבק ומלחמה.

קרן חן – מטפלת מוסמכת מטעם מרכז באך
03-5342349
Keren-hen@013.net

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלג על הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק עבורך, בבקבוקון טיפולי אישי

לחצ/י כאן להרכבת פורמולה אישית

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד