חיפושדלג על חיפוש

פרמה גורי בע"מ - עמוד הבית

פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

תמצית 25 RED CHESTNUT - להשתחרר מדאגות

המלצותיו של ד"ר באך

בעת כתיבה באחד מהמידעונים הישנים  של מרכז באך,נורה וויקס, נזכרה איך התגובה שלה ושלויקטור בולן לתאונה הייתה חלק מהגילוי של תמצית ה Red Chestnut

תמצית פרחי באך


כמה ימים לפני שד"ר באך מצא את התמצית הזו הוא היה חוטב עצים בגן שלמאונט ורנון והגרזן החליק ופצע את כף היד שלו. הוא נכנס לבית עם יד מדממת, חיוור ורועד וכמעט מעולף מאיבוד הדם. העזרה ראשונה יושמה במהירות, אך לא לפני שהרגשנו חרדה גדולה ופחד בשמו.

 

בעת החלמתו הוא אמר לנו שאנחנו כבר חווינו את  המצב הנפשי של התמצית הבאה שהוא חיפש - פחד וחרדה לאחרים. הוא גם הוסיף כי החרדה שלנו, למרות שאנחנו עשינו כמיטב יכולתנו כדי להסתיר את זה, לא עזרה לו בכלל. רגישותו באותו הזמן הייתה כל כך גדולה שכל מחשבה של דיכאון, דאגה או פחד תגרום לו כאב פיזי ממשי. מחשבות שליליות לא מזיקות רק לעצמנו, אלא גם לסובבים אותנו.

זה נותן תמונה מושלמת של המצב של  Red Chestnut. זהו מצב של פחד, אבל הפחד הוא לא על מה שקורה או עלול לקרות לנו עצמנו. אלא, אנו חרדים שתאונה, תקלה, סכנה או התאכזרות, יקרו למישהו שאכפת לנו ממנו.

דוגמאות למצבי ה Red Chestnut  כוללות: אב שיושב חצי הלילה ולא מצליח לישון, מחכה למונית של הבת שלו שתביא אותה הביתה בשלום מהמסיבה; האמא שצריכה שבנה האסמתי ישלח לה הודעה כל חצי שעה כדי שהיא תדע שהוא בטוח, למרות שהוא שוהה רק  בביתו של חבר ויש לו את המשאף שלו; והאישה או הבעל מלאי הפחד בחדשות על תאונות בכבישים, גם אם הדרך היא לא הדרך הרגילה שהבן/בת הזוג נוסעים בה.

כפי שהדוגמאות הללו מראות- להיות מודאגים לגבי מישהו שאנחנו אוהבים זו לא תמיד "בעיה"  לכשעצמה. זה בעיקר חוסר הפרספקטיבה שמצביע על Red Chestnut. אם הבת הייתה תרמילאית לבד בארץ רחוקה, הבן היה משתתף במירוץ אופנוענים, והבן זוג היה דייג בסערה, אז המדד של החרדה יהיה נורמאלי וטבעי; אנחנו צריכים את התמצית כאשר הדברים יוצאים מהאיזון.

 

כפי שד"ר באך ציין, אחת הבעיות של מצב ה Red Chestnut היא כאשר זה משפיע לא רק על האדם החרד, אלא גם על האהוב שהוא האובייקט של הדאגה. אצל חיות מחמד החרדה של הבעלים שלהם מגבירה את הפחד אצלם ומשפיעה על הביטחון שלהם: אותו הדבר בדיוק קורה לילדים של הורים לא מציאותיים חרדים, כך שהאדם של Red Chestnut יכול בסופו של דברלהשפיע מאוד לרעה על האנשים שהוא דואג להם ביותר.
האיכות החיובית של התמצית היא להחליף מצב של חרדה מוגזמת עם תחושה של ביטחון, כדי שנוכל להיות מרכז של רוגע וכוח לאנשים שאנחנו אוהבים.

 

השוואות

  Red ChestnutMimulus  / Rock Rose : ההבדל המרכזי הוא המוקד של הפחד, כלומר מטעם מי אנחנו מרגישים חרדים. לפעמים זה קל להגדיר: הרגשת מתח לפני מתן נאום עצמאי היא באופן ברור Mimulus, כמו גם החרדה היא על ההערכה העצמית והיכולות שלנו; פאניקה באותו המעמד- זהRock Rose; ואם הבן שלנו אמור לשאת נאום ואנחנו יתר על המידה חרדים שמשהו עלול להשתבש או שהוא ירגיש עצבני, אז זה Red Chestnut. בנסיבות אחרות דברים יכולים להיראות פחות ברורים בהתחלה, אבל עם קצת מחשבה, ניתן בדר"כ לזהות את התמצית הנכונה. למשל אם עובדת מודאגת לאבד את מקום עבודתה ייתכן שתצטרך Mimulus אוRed Chestnut . בחירת התמצית תלויה בשאלה האם היא מודאגת מההשפעה של מצב זה עליה עצמה; או יותר מודאגת מכך שזה יגרום נזק למשפחה.


Red Chestnut / Aspen : כי ספרים רבים מדברים על פחד "לא רציונלי" בהקשר שלAspen, ואז זה יכול להיות מבלבל בין אותו מצב לבין החרדה הבלתי הגיונית שלRed Chestnut . כמו בעבר, המוקד של הפחד הוא- לגבי מי אנחנו חרדים.  אפילו יותר פשוט, מכיוון שאנו יכולים לשאול את עצמנו:" האם אנו יכולים לקרוא את האירוע או או את האפשרות שגורמים לי חרדה?" אם אנו קוראים שוב את הדוגמאות של Red Chestnut שניתנו לעיל, אנו יכולים לראות כי כל המצבים האלה יכולים, כנראה, להיות די ספציפיים אם הם היו נשאלים ממה הם חששו שעלול לקרות ליקיריהם. במדינתAspen  התשובה תהיה: "אני לא יודע למה אני מודאג". המילה "לא הגיוני" היא קצת מטעה, משום שהשורש האמיתי שלAspen  הוא שהאדם לא יכול להצביע על הסיבה או המניע לפחד.


Red Chestnut/Chicory: שניהם יכולים להיחשב כדאגנים ושניהם יכולים להסתיים בסופו של דבר כבעלי שליטה. ההבדל הוא שמצב הRed Chestnut הוא בראש ובראשונה מצב של פחד – לא משנה כמה בלתי הגיוני הפחד יכול להיות, הוא מרגיש פחד אמיתי, כמו כן אין מחשבה על הבטיחות או הצרכים שלו או שלה. במצבChicory  הפחד הוא לא שם: במקום זה יש תמריץ להחזיק ולשמור קרוב את האנשים שאנחנו אוהבים, אבל יותר לשביעות רצוננו הרגשית מאשר שאנחנו מאמינים שהם נמצאים בסכנה. אנשי  Chicory אולי מתיימרים להיות מודאגים לגבי יקיריהם, אבל המוקד של חרדה הוא בראשם: הם חוששים שלא לצורך.

מידע זה הינו ממרכז באך באנגליה ונועד אך ורק למטפלים מוסמכים ומקצועיים בפרחי באך

 

יצירת קשרדלג על יצירת קשר

יצירת קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד