חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

היריון ופרחי באך


"קול האדם הוא ייחודי, לכל אדם נשמה ייחודית. כשאנו נותנים למשהו להסית אותנו מהיצירה שלנו, אז נוצר חוסר האיזון". (ד"ר אדוארד באך)  

תמציות פרחי באך

פרחי באך הוא השם הכולל ל-38 תמציות צמחים אשר התגלו על ידי ד"ר אדוארד באך בתחילת שנות השלושים כמטפלות במצבים רגשיים שונים. ד"ר באך, רופא והומאופת, האמין שלמצבו הרגשי של האדם השפעה חזקה מאוד על מצבו הבריאותי. הוא הגיע למסקנה שבאמצעות טיפול בבעיות רגשיות ניתן למנוע או לפתור בעיות פיזיות המתעוררות בהמשך.  

תמציות פרחי באך מגיעות בבקבוקונים עם טפטפת ונלקחות במינון של 4 טיפות, 4 פעמים ביום.  

בפרחי באך אין מצב של מינון יתר בתמציות, הצמחים אינם רעילים, מי המעיינות לא מזוהמים והגוף משתמש במה שהוא צריך ומתעלם מהשאר. התמצית הינה למעשה רטט אנרגטי ומטרתה למצוא את חוסר האיזון הרגשי ולהחזיר אותו לאיזון ולמסלולו התקין. במרבית המקרים מעלה התמצית את הרגש הלא מאוזן מרמת התת מודע לרמת המודע ובכך מאפשרת למטופל לעבוד על הבעיה ולהשאירה מאחור.

תמציות פרחי באך במהלך ההיריון

תמציות פרחי באך אינן חודרות שיליה ולא יכולות לפגוע בעובר. לכן כדאי ומומלץ לקחת אותן בשלבים שונים של ההיריון ובזמן הלידה עצמה בכדי לסייע בהתמודדות עם מגוון המצבים הרגשיים המלווים את התהליך.  

במהלך ההיריון עוברת כל אשה באופן אישי ממצב רגשי אחד למשנהו בהתאם להתקדמות ההיריון שלה. להלן מספר דוגמאות למצבים רגשיים נפוצים בזמן ההיריון הלידה.

ישנן נשים המרגישות שלא בנוח עם המראה שלהן בזמן ההיריון. התחושה במהלך היום יום איננה נעימה ועלולה לבוא לידי ביטוי אף בבחילות והקאות.
תמצית הקראב אפל (Crab Apple)
תסייע לקבלה עצמית של המראה בפרט ושל ההיריון בכלל.  

כל מעבר דורש הסתגלות וקבלה, והמעבר מחיים רגילים לחיים עם עוד מישהו בתוכך מביא איתו דאגות רבות- האם העובר מקבל מספיק מזון וחמצן? האם טוב לו והוא מרגיש בנוח? ועוד.  

תמצית הוואלנאט (Walnut) תסייע להריונית לקבל ולהסתגל למצב הפיזי וההורמונלי החדש בקלות רבה יותר ותעזור לה לקבל את ההיריון בפחות לחץ ומתחים ובצורה קלה וחלקה יותר.  

במהלך ההיריון ישנן נשים המרגישות שפעולות היום יום כמו לקום בבוקר, להתנועע, או אפילו לקום מהכסא נעשות קשות יותר. מצב רגשי זה יביא אותן לעיתים להזניח דברים ולומר לעצמן שיחזרו אליהם לאחר הלידה. תמצית ההורנבים (Hornbeam) עוזרת ליצור תחושת התרוממות, חשק לפעול ולעשות דברים ולקום עם חשק וחיות בבוקר.  

חשוב להדגיש שוב, שמקור התמציות בפרחים בלבד. הן עדינות ביותר, ללא כימיקלים כלל, ויכולות לשמש כמסייע בלבד לשיפור מצבו הרגשי של המטופל. כמו כן לא ניתן להתמכר להן ואין להן כל השפעה לטווח ארוך. הן אינן חודרות שיליה ואין להן השפעה ישירה על העובר. כמובן שכמו כל אחד מאיתנו, מעדיף העובר להיות במחיצתו של אדם רגוע ושמח על פני אדם מודאג, מוטרד, ולחוץ.  

תמציות פרחי באך לקראת הלידה

בחודשי ההיריון המתקדמים נעשה העובר כבד לנשיאה והכל לוחץ ומקשה על ההריונית. כל פעולה הופכת לפרוייקט והיא במקרים רבים חשה עייפה וזקוקה להרבה יותר מנוחה.  

תמצית אוליב (Olive) תקטין את תחושת העייפות ותעזור לא לכרוע תחת הנטל במהלך תקופה זו.    

נשים רבות חשות פחד מהלא נודע כאשר הן מתקרבות לתאריך הלידה. הן חרדות מבלי שתהיה להן סיבה מלבד העובדה שהן לא יודעות מה הולך לקרות. תמצית אספן (Aspen) תסייע להוריד את רמת החרדה ולעזור לראות את האור שבקצה המנהרה.

לידה עם תמציות פרחי באך בזמן לידה

יולדות רבות חוששות מהכאבים הכרוכים בתהליך הלידה. הן פוחדות מהמכשירים שנמצאים איתן בחדר וכמובן מסיבוכים בלידה ומלידה קיסרית. תמצית מימולוס (Mimulus) תסייע ליולדת להוריד את רמת הפחד, להרגיש חזקה יותר ולחשוש פחות מהמכשירים ומהתהליך כולו.  

בשלב הראשון של הלידה, כשמתחילים כאבי הצירים ישנה התפרקות רגשית של מתח ורגשות שליליים נוספים. שחרור המתח חשוב ביותר לרגיעת השרירים בזמן הלידה ויסייע ללידה קלה יותר.  

תמצית רסקיו רמדי (Rescue Remedy) המפורסמת עוזרת להגיע למצב של רגיעה כללית בגוף והרפיית השרירים, ותעזור ליולדת להחזיר את מחשבותיה ותשומת ליבה לכאן ועכשיו ולתהליך הלידה.   

אם הלידה מתמשכת ומתעכבת והעובר לא יוצא, מתחילות לעלות במקרים רבים אותן המחשבות החוזרות ומטרידות את היולדת ומפריעות למנוחה ולשקט להם היא זקוקה בכדי לעבור את הלידה בקלות - מה יהיה? למה זה קורה לי? מה בכלל קורה כאן? ועוד.  

תמצית וואיט צ'סטנאט (White Chestnut) תעזור למחשבות להתנדף, תאפשר לראש לחזור אל השקט ותרגיע את היולדת בכדי שתוכל לצבור כוחות לקראת המשך תהליך הלידה.

דוגמאות אלה מראות מקצת מהשימושים ל פרחי באך במהלך ההיריון והלידה. שיטת הטיפול בפרחי באך הינה שיטה עדינה אך אפקטיבית, העובדת יפה גם עם תינוקות, ילדים ואף בעלי חיים. השימוש בתמציות פרחי באך עוזר לנו ללמוד הרבה על עצמנו ומביא אותנו למודעות לרגשות, בעיות וקונפליקטים שחשבנו ששכחנו אך נמצאים אי שם ברקע. אותן הבעיות משפיעות עלינו בחיי היום יום במעורבות שלנו עם הקרובים אלינו בפרט ועם הסביבה באופן כללי.  

ניתן לקחת תמציות פרחי באך ללא מרשם, אך תמיד מומלץ לקבל את הטיפול בפרחי באך מאדם שהוסמך לכך. שימוש מקצועי בפרחי באך יעשה באמצעות סינרגיה (שילוב) של מספר תמציות המשולבות לתמצית אחת בבקבוקון טיפולי. בניגוד לרוקח בבית המרקחת, מטפל שהוסמך לטפל בפרחי באך למד כיצד להתבונן בנו מבחוץ באופן ניטראלי, לזהות את התבניות המדוייקות היושבות מתחת לרגשות שלנו, וביכולתו להתאים לנו את סינרגיית התמציות אשר תביא לאפקט המוצלח ביותר והיעיל ביותר לטיפול במצב הרגשי של כל אחד מאיתנו.


מאת אלה ווהל, Nh.D , Lic.Ac בשיטות רפואה אלטרנטיביות. דולה מוסמכת, מטפלת ברפואה סינית (אקופנקטורה וייעוץ תזונתי), מטפלת שיאצו בכירה עם התמחות בטיפול בנשים בהיריון, פרחי באך, וורטקסהילינג ורייקי מאסטר. מנחה סדנאות שפת הטף, עיסוי תינוקות, שיאצו לזוגות ורייקי 1 ו-2. מנהלת הפורום רפואה משלימה ועוד, בפורטל דולה. www.ellawohl.com.

מקור המאמר באתר Reader.

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלגו ל הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק לצרכים שלך, בבקבוקון טיפולי אישי

להרכבת פורמולה אישית

צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד