חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

פרחי באך בהיריון ולידה


אין ספק שחווית ההיריון והלידה היא החוויה המשמעותית והמעצימה ביותר שאישה יכולה לחוות בתחילתה של חווית האמהות. אני אישית חוויתי 3 הריונות ולידות טבעיות מדהימות ומעצימות מאין כמותן. ידוע לי שישנן לא מעט נשים שעבורן חוויית ההיריון והלידה היו טראומטיות ביותר. בעיני ישנה משמעות רבה לאופן שבו התינוק יוצא לעולם וחווה את יציאה זו, עם השלכה רבה לאופן שבו יחווה ויתמודד עם טראומות או שינויים משמעותיים בחייו.

לאור כל זאת, החלטתי להיות דולה בנוסף להיותי נטורופטית ומטפלת בפרחי באך ולסייע לנשים ולילודים לעבור את חווית ההיריון והלידה בצורה קלה יותר, עם תמיכה שתאפשר חוויה  מעצימה ומשמעותית.

לתמציות באך יש חלק חשוב בכך, בעיקר בשלבי ההריון הנמשכים 9 חודשים כהכנה ללידה ולהורות. בתקופה זו הגוף עובר שינויים רבים הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי - החל מעיכול הרעיון, בחילות,עייפות,שינויים במצבי הרוח, אי נוחות מהמראה הפיזי,פחדים וחרדות,חוסר סבלנות,נדודי שינה ועוד. כשם שכנכנסים להריון הגוף והנפש צריכים להיות במיטבם, כך גם חשוב לשמור על האיזון בתקופת ההיריון, שבה העובר מושפע אף הוא מכל מה שעוברת האם.

בנוסף לתמציות טיפוס ולתמציות הספציפיות לכל אחת(כמו במצב של הריון לא רצוי למשל), ישנן תמציות שאופייניות יותר ומועילות לתקופת ההיריון:

Walnut לעזרה עם כל השינויים,לרגישות הרבה ולהגנה אנרגטית לאם ולעובר.

Olive לעייפות הרבה הנפשית והפיזית גם בשליש הראשון וגם בסוף ההיריון עם כל המשקל העודף.

Hornbeam לעייפות הבוקר ולחוסר החשק והמוטיבציה להתחיל דברים.

Crab apple לקושי לקבל/מבוכה/אי נוחות מהשינויים בגוף ומהמראה החדש.

Mimulus ,Aspen לפחדים ולחרדות סביב ההיריון, הלידה, השינוי בחיים ובבית,שלום ושלמות העובר,הבדיקות וכו'.

Red Chestnut בדאגה לשלום העובר וכן לילדים הנוספים שישנם ולבן הזוג.

Impatiens לחוסר הסבלנות בעיקר לקראת סוף ההיריון.

White Chestnut למחשבות ולדאגות טורדניות שיכולות גם להדיר שינה בלילות.

בלידה עצמה מצאתי שהרסקיו עושה את העבודה בצורה הטובה ביותר ליולדת, לבן הזוג ולתינוק שזה עתה נולד. הרסקיו מכסה את עניין הלחץ והסטרס, הפחד מאיבוד השליטה, חוסר הסבלנות, איבוד העשתונות ובלבול החושים. גם Olive עוזר מאוד בעיקר כשהלידה ארוכה ומתישה, ליולדת לבן הזוג ולמלווים וכמובן גם לי כדולה. לבן הזוג אתן לפעמים גם Crab Apple לרגשות הדחייה ממראות הלידה ו-Pine אם ישנן רגשות אשם על הכאב שנגרם לאשתו.

לאחר הלידה מתחיל עידן חדש עם הרבה מאוד שינויים לא פשוטים וכאן יש צורך רב לתמוך עם תמציות ובכלל, אך זה כבר נושא לכתבה חדשה. באיחולי הריונות ולידות מעצימות וחווייתיות (ולא רק בלידות במשמעותן הפיזית).

מאת דבי רוזנבליט, נטורופטית, מטפלת בפרחי באך ודולה

התמודדות עם הפלה – הצגת מקרה

אישה בשנות ה-30 המוקדמות לחייה בעלת משפחה, שני ילדים צעירים. האישה עברה הפלה קשה בחודש רביעי ואיבדה במהלכה דם. בבדיקה שנערכה התגלה כי עברה אירוע מוחי מזערי שייתכן והיה קשור להפלה.מיד עם היודע על ההפלה ומספר ימים לאחר הגרידה נטלה המטופלת רסקיו . היא חוותה תקופה קשה שכללה תחושות של חוסר איזון רגשי גם כתוצאה מחוסר איזון הורמונלי. "מרגישה לא מאופסת, לרגע בהיי ורגע מוטרפת לחלוטין", היא אמרה. בנוסף היה קושי אדיר לעכל את ההפלה, "לא קורים לי כאלו דברים, אני עוד לא משלימה עם זה שאני כבר לא בהריון". היה קושי רב בהתמודדות עם הסביבה עם הדיכאון והעצב שהתפרץ לאחר ההתאזנות ההורמונלית. תחושת הביטחון בגוף, ביכולת ההתמודדות שלו עם מצבים קיצוניים התערערה. כאבי גב תחתון וגפיים התפרצו והשפיעו גם הם על מצב רוחה. בחודשים אלו טופלה ב-CENTAURY ,ELM ,LARCH ,GORSE SWEET CHESTNUT ,STAR OF BETHLEHEM ,SCLERANTHUS.

לאחר חודשיים חל שיפור במצבה הרגשי אך החל חוסר שקט בעיקר בלילות: התעוררות במהלך הלילה וקושי לחזור לשינה. (ברפואה הסינית הדבר עלול להעיד על חוסר בדם/ רכיבים ממנו). באותה תקופה הוספנו WHITE CHESTNUT ו-CLEMATIS במטרה לקרקע (לכל מה שמפריע לעגן את הנשמה וליצר שינה שלווה).

במהלך אותו חודש חוותה המטופלת אירוע מוחי שני שנמשך שלושה ימים וכלל תחושות בלבול, חוסר אוריינטציה ונימול בגפיים. האירוע עורר חרדה רבה, תחושה של מכה חוזרת ותחושת בטחון ששוב נסדקה אצל המטופלת ואף עייפות רבה. בשלב זה היא קיבלה OLIVE ,ELM ,CENTAURY ,LARCH ו-GENTIAN.

במהלך אותה חצי שנה, ביצעה אינספור בדיקות רפואיות במטרה לאבחן את הבעיה ומלבד חוסר בוויטמין B12 נמצאה מחלה אוטואימונית במערכת הדם אשר עשויה להוות ההסבר לאירועים המוחיים. במהלך הבדיקות עלו חרדות רבות באשר למוות, לחוסן הגוף, לפחד מהידרדרות של המצב. קיבלה OLIVE ,ASPEN ,MIMULUS ,CENTAURY ,LARCH ו-GENTIAN.

המטופלת הרגישה צורך גדל והולך בשליטה בחייה עקב האירועים הקשים והדבר הלך והשפיע לרעה על תחושותיה באשר להתנהלות המשפחתית ולחיי העבודה, בתקופה זו עבדנו עם CHERRY PLUM ו-ROCK WATER.

לאחרונה רצתה המטופלת לקבל החלטה לגבי שאלת ניסיון כניסה מחודש להריון (נאמר לה כי ההריון עלול לסכן את בריאותה ועלולה להיות הפלה נוספת).עבדנו עם תמצית CERATO ובסופו של דבר היא החליטה לנסות על אף הסיכונים ,ומתוך אמונה מחודשת בגופה לנסות שוב להיכנס להריון. שבתי לטפל בחיזוק הגוף והכנתו לקראת ההריון ברמה הנפשית והפיסית ובמקביל בתמציות שיחזקו את המטופלת למרות הפחדים המוחשיים והפחות מוחשיים MIMULUS ,ASPEN ,OLIVE ,GENTIAN ,HORNBEAM ,LARCH.

דפנה ארליך, מטפלת בכירה בפרחי באך וברפלקסולוגיה

כוח הפרחים - תאור מקרה טיפולי באשה הרה מתוך העיתון Pregnency, Baby and You - יוני 2006

אוולין, האמא לעתיד, מצאה שתמציות הפרחים עזרו לה להישאר רגועה ושלווה במהלך ההריון הסוער שלה. בשבוע ה-18 של ההריון הראשון שלה, הרגישה אוולין צורך ביד מסייעת. בחילות בוקר, וכאבי רגליים הותירו אותה תשושה. היא נאלצה לעבור בדיקות

בבי"ח לגבי מחלה קודמת שגרמו לחרדה מרובה. ובנוסף היא ובעלה פיטר, חיפשו לעבור לבית גדול יותר כדי שיהיה מקום לרך הנולד. אוולין אמרה, ״הרגשתי שאני זקוקה לדרך עדינה של הורדת לחצים". כיון ששמעה המלצות טובות על התמציות הטבעיות, היא קבעה פגישה עם מטפלת באך מוסמכת: פטרישיה קמבל-פארקר.  

במהלך הפגישה הסבירה פטרישיה שקיימות 38 תמציות מפרחים וצמחים המיועדות לקדם איזון רגשי התומך בבריאות הפיזית. היא הסבירה את תהליכי ההפקה ואת יעודן של התמציות המאזנות מצבים רגשיים שליליים: שיצאו מאיזון. פטרישיה התענינה במצבה הרגשי של אוולין, כשהיא מסבירה שישנם קשרים ברורים בין המצב הרגשי ומערכת החיסון, ושהמצב הנפשי והבריאות הגופנית מקושרים בניהם. העייפות והבחילות של אוולין, למשל, יכולים לנבוע מהלחץ. בסוף הפגישה סיכמה המטפלת שלמרות שאוולין שמחה בהריונה, הרגשות השליליים שהיא חווה, בנוסף ללחץ הם מתח – בעקבות הניסיונות למצוא בית חדש, ושוק - כתוצאה מהמחלה הקודמת שלה. המטפלת בחרה, כדי לאזן את המצבים הדיסהרמוניים, את התמציות הבאות: 

  • CRAB APPLE – להקל על הבחילות
  • ELM – כדי להתמודד עם האחריות
  • IMPATIENS – עבור המתח והתסכול שבתהליך חיפוש הבית החדש
  • OAK ו-OLIVE – לתשישות
  • STAR OF BETHLEHEM – להתמודדות עם השוק
  • WALNUT – להתמודד עם שינויי החיים הגדולים שההריון והלידה מביאים עימם 

היא קבלה גם רסקיו כדי להשתמש במקרים דחופים של הופעת המתח והלחץ – להתמודדות מידית עם המצב.בימים שבאו לאחר פגישת הטיפול, לקחה אוולין את התמציות על פי הוראות המטפלת ומדי פעם השתמשה ברסקיו כשהיא הרגישה שהיא צריכה חיזוק נוסף. עמדו בפניה אתגרים רבים: מועדי הגשה לוחצים בעבודה, ארגון הבית להצגה לקונים פוטנציאלים, והתארגנות לנסיעה של 3 שבועות לאוסטרליה עם בעלה. אוולין מודה שהייתה הרבה יותר רגועה מהרגיל, והצליחה להתמודד עם כל הדברים בנחת. גם הבחילות חלפו . אוולין מדווחת שמאז שהחל הריונה, לא הייתה מסוגלת לאכול אחרי 18.00 בערב. מספר ימים לאחר לקיחת התמציות הצליחה לאכול בערב במסעדה ארוחה מלאה ולא הרגישה רע בלילה – מה שהיה קורה קודם לכן. היא מרגישה שרמת האנרגיה שלה עלתה באופן משמעותי מאז שהחלה לקחת את התמציות. תמצית הרסקיו נמצאת תמיד בתיק שלה – והיא משתמשת בה באופן קבוע. 

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באךדלגו ל הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הכנת פורמולה אישית מתמציות פרחי באך

הרכבת פורמולה של תמציות באך למצבים רגשיים שונים המתאימה בדיוק לצרכים שלך, בבקבוקון טיפולי אישי

להרכבת פורמולה אישית

צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד